JACHTA SNĚHURKA > PRO JACHTAŘE > MarokoJACHTA SNĚHURKA

JACHTA SNĚHURKA  
PRO JACHTAŘE  
Maroko

TANGER je nejbližší přístav z Gibraltaru. Jedná se o komerční přístav s malým Jacht klubem. Podle zkušenosti se nemusí nijak hlásit na VHF, ale plout přímo dovnitř. Tam je obsluha Jacht klubu, která vždy nějaké místo najde. Místo je zde pro asi 20 lodí, ale jsou většinou obsazená. My jsme se nakonec vyvázali před Jachtklubem a platili 20 EUR. Celní odbavení je jednoduché, pouze se dojde na policii. Při odplutí se stejným způsobem odhlašuje. Při plavbě podél pobřeží na jih je třeba dávat velký pozor na místní rybáře. Mají natažené sítě daleko do moře a ve vlnách se snadno přehlédnou. Obzvlášť v noci nejsou osvícené.

RABAT je hlavní město Maroka s novou marinou. Ta leží na řece a je dokonale chráněná. Celní odbavení v marině, voda a elektrika na mole, wifi zdarma. Cena 25 EUR, nafta 0,70 EUR. Doporučuji připlouvat pouze ve dne, vjezd je úzký mezi vlnolamy, kde se při zvlněném moři tvoří vysoké zalamující vlny. Rovněž je třeba hlídat příliv, při nízké vodě a zvlněném moři zásadně nevplouvat. Stejné je to při vyplutí, při nízké vodě vás ani z mariny nepustí ven. Nejlépe je volat VHF 11 a doprovodný člun pro vás připluje na moře a navede do mariny. Vedle mariny je zastávka městské tramvaje a nedaleko vlaková, což se nabízí k výletům do vnitrozemí.

MOHAMEDIA je komerční přístav s malou marinou. Cena 24 EUR, jinak nic moc. Město není zajímavé a přístav je daleko z centra. Pro výlet do Casablanky lze použít vlak, který jede 30 min.