JACHTA SNĚHURKA > PRO JACHTAŘE > TureckoJACHTA SNĚHURKA

JACHTA SNĚHURKA  
PRO JACHTAŘE  
Turecko

Při připlutí do Turecka se musí plout do Port of Entry. Ten bývá v každé maríně. Zde vám většinou za poplatek cca 40 EUR zařídí přihlášení. Transit log stojí 80 EUR a platí na 18 měsíců, pozor však na turistická víza, která platí pouze 90 dnů. Řeší se to tak, že si uděláte z Turecka jednodenní výlet trajektem do Řecka a zpět. Tím dostanete nové razítko na dalších 90 dnů. Pokud připlouváte z Bulharska, tak prvním přístavem je až Istanbul. Po cestě můžete zakotvit, ale nesmíte na břeh. V Istanbulu jsou 2 mariny - Atakoy a Fenerbache. Obě jsou stejně drahé 55 EUR. Zde vám také nabídnou přihlášení, avšak agent stojí od 300 EUR. Nechte si vysvětlit na jaké úřady musíte jít a zvládnete to sami. Strávíte sice celý den ježděním busem po čtyřech institucích, ale dost ušetříte. Stačí když pojede jenom kapitán s pasy celé posádky.

Mariny v Turecku mají již evropské ceny okolo 55 EUR. Jsou však výborně vybavené a zaručují kompletní servis. Nejlevnější pořád zůstává největší přístav Yacht marin Marmaris. Je zde perfektní zázemí na opravy, mnoho shopů s náhradními díly. Mnohdy se vyplatí jet minibusem do města /8km/ a zde seženete absolutně vše. Na jaře 2010 jsem slyšel cosi o zavádění modrých známek, kterými se bude nějak kontrolovat odčerpávání fekálií v přístavech. Je třeba se proto informovat na tuto věc před připlutím do Turecka.

Černomořské pobřeží je dosud jachtařský ráj. Jsou zde pouze rybářské přístavy, kde se můžete bez problémů vyvázat k molu nebo rybářům. Elektriku nenajdete a vodu dostanete od rybářů. Vše je zdarma, lidé pohostinní a přátelští. Na celém pobřeží je marina pouze v Samsunu / 30 EUR / a v Trabzonu / zde jsme také nic neplatili/. Posledním přístavem na odhlášení je Hopa u gruzínských hranic.